Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
project:reprap:mk2 [2018/09/09 17:26]
sumie-dh vymenena tryska za novou 0.4 z pytliku
project:reprap:mk2 [2018/10/28 02:38] (current)
jenda aktuální stav - držáky ložisek
Line 1: Line 1:
 ====== Prusa i3 MK2 ====== ====== Prusa i3 MK2 ======
- 
-Chcete reprapu udělat radost? Netiskněte doprostřed,​ ale dejte to ve sliceru trochu bokem - povrch heatbedu je totiž uprostřed už trochu opotřebovaný,​ ale všude jinde je jako nový! 
  
 Aktuálně dostupné materiály (příležitostně aktualizováno):​ Aktuálně dostupné materiály (příležitostně aktualizováno):​
-  * Černý PET (hodně) +  * Modrý ​(průsvitně) PET 
-  * Oranžové neprůsvitné ​ABS (1 kg po ~100g kouskách) +  * Žluté ​ABS 
-  * Fialové trochu průsvitné ABS (0.7 kg) +  * Černé PLA 
-  * Stříbrné PLA (1 kg) +  * Flex
-  * Černé PLA (1 kg) +
-  * Flex (0.4 kg)+
  
 Aktuální verze: Aktuální verze:
-  * Firmware: 3.0.12-rc2. Aktuální verze viz: http://​www.prusa3d.com/​drivers/#​firmware+  * Firmware: 3.1.0. Aktuální verze viz: http://​www.prusa3d.com/​drivers/#​firmware 
 + 
 +Aktuální stav: 
 +  * Funguje! 
 +  * Tryska 0.4mm 
 +  * Vydojené držáky ložisek na Y ose -- objednány nové z Číny, přijdou v průběhu 11/2018 
 +  * Zničená fólie v rozsahu asi 5 cm^3 uprostřed bedu -- je koupena nová, ale s výměnou by bylo dobré počkat na držáky viz výše a udělat to najednou 
 + 
 +TODO po stěhování (chybí!):​ 
 +  * nářadí 
 +  * logbook 
 +  * drátěnka 
 +  * špachtle 
 +  * váha
  
 Bezpečnost:​ Bezpečnost:​
Line 23: Line 32:
  
 SW: SW:
-  * Stáhni si [[https://​github.com/​prusa3d/​Slic3r|Průšův]] nebo [[https://​github.com/​alexrj/​Slic3r|vanilkový]] slic3r ​(gitový, stable verze 1.2.9 bohužel neumí co potřebujeme).+  * Stáhni si [[https://​github.com/​prusa3d/​Slic3r|Průšův]] nebo [[https://​github.com/​alexrj/​Slic3r|vanilkový]] slic3r.
     * [[https://​github.com/​prusa3d/​Slic3r/​releases|Tady]] jsou zkompilované balíčky.     * [[https://​github.com/​prusa3d/​Slic3r/​releases|Tady]] jsou zkompilované balíčky.
-  * Stáhni ​si https://​github.com/​prusa3d/​Slic3r-settings a nasymlinkuj Slic3r-settings/​Slic3r settings MK2/ jako ~/.Slic3r +  * Pro vanilkový slic3r ​si stáhni ​https://​github.com/​prusa3d/​Slic3r-settings a nasymlinkuj Slic3r-settings/​Slic3r settings MK2/ jako ~/.Slic3r 
-   ​* Informace ke konfiguraci (ask Jenda...) +  * Informace ke konfiguraci (ask Jenda...) 
-      * ABS má teplotu bedu 100 °C, což je asi až moc. +     ​* ABS má teplotu bedu 100 °C, což je asi až moc. 
-      * Skirt bych nastavil na 2-3 loops (defaultně je 1) a dal ho 4 mm od objektu (defaultně je 2). Díky tomu budete mít víc času na naladění osy Z a díky větší vzdálenosti od objektu vám nezničí model když se skirt nepovede. +     ​* Skirt bych nastavil na 2-3 loops (defaultně je 1) a dal ho 4 mm od objektu (defaultně je 2). Díky tomu budete mít víc času na naladění osy Z a díky větší vzdálenosti od objektu vám nezničí model když se skirt nepovede. 
-      Minimálně ABS (bez T) vypadalo, že by chtělo Extrusion multiplier trochu větší než 1 (1.05? 1.1?) +     ​Pokud nevíte jestli zvolit preset Filamentum ABS nebo Prusa ABS: 
-      * Mimochodem pokud nevíte jestli zvolit preset Filamentum ABS nebo Prusa ABS: +       ​* Filamentum ABS je to co má teplotu do 230 °C (je to na něm napsané) 
-        * Filamentum ABS je to co má teplotu do 230 °C (je to na něm napsané) +       ​* Prusa ABS je to co má na sobě napsáno ABS**T** a teplotu do 250 °C
-        * Prusa ABS je to co má na sobě napsáno ABS**T** a teplotu do 250 °C+
   * Spusť slic3r   * Spusť slic3r
   * Dej vlevo nahoře Add, vyber své modely   * Dej vlevo nahoře Add, vyber své modely
 +    * Chcete reprapu udělat radost? Netiskněte doprostřed,​ ale dejte to trochu bokem (pochopitelně pokud nemáte model přes celý bed) - jinak se bed opotřebuje nerovnoměrně.
   * Vpravo je dropdown "​Filament"​. Tiskneme z PLA, ABS a PET. Musíš vybrat, ze kterého chceš tisknout.   * Vpravo je dropdown "​Filament"​. Tiskneme z PLA, ABS a PET. Musíš vybrat, ze kterého chceš tisknout.
   * Volitelně:   * Volitelně:
-    * vpravo se dá nastavit kvalita ​Optimal/​Normal/​Fast ​(defaultní Normal ​je dost dobré)+    * vpravo se dá nastavit kvalita (pokud nepotřebuješ přesnost, tak i FAST je dost dobré)
     * na kartě Print Settings, menu Infill se dá zvýšit hustota vnitřku (default: 20 %), pro větší pevnost v ohybu možná dej 30 %     * na kartě Print Settings, menu Infill se dá zvýšit hustota vnitřku (default: 20 %), pro větší pevnost v ohybu možná dej 30 %
     * pro výrobky s malou plochou podstavy nastav Brim na 1 mm     * pro výrobky s malou plochou podstavy nastav Brim na 1 mm
Line 47: Line 56:
 HW: HW:
   * Přečti si posledních pár řádků papírového logu   * Přečti si posledních pár řádků papírového logu
-  * Ovládání:​ rotačním tlačítkem (up, down, enter). Tlačítko "​X"​ je emergency stop, ne vyskočení z menu…+  * Ovládání:​ rotačním tlačítkem (up, down, enter). Tlačítko "​X"​ je reset/emergency stop, ne vyskočení z menu…
   * Pokud tisková plocha vypadá upatlaně, utři ji papírovým ubrouskem navlhčeným v Okeně/​izopropanolu/​lihu (vedle reprapu je na to rozprašovač).   * Pokud tisková plocha vypadá upatlaně, utři ji papírovým ubrouskem navlhčeným v Okeně/​izopropanolu/​lihu (vedle reprapu je na to rozprašovač).
   * Enter, "Tisk z SD", vyber svůj soubor   * Enter, "Tisk z SD", vyber svůj soubor
Line 57: Line 66:
 ==== Kalibrace ==== ==== Kalibrace ====
  
-Doufáme, že tiskárna bude dostatečně stabilní na to, aby kalibrace nebyla potřeba. +Doufáme, že tiskárna bude dostatečně stabilní na to, aby kalibrace nebyla potřeba. ​Anyway, kalibrace se dá spustit z menu, a rovnost ​podložky ​se dá ověřit pomocí tisku [[https://​jenda.hrach.eu/​brm/​V2Calibration.gcode|V2Calibration]].
- +
-  * Kalibrace → XYZ cal +
-  * Popojedem doprostřed (Nastavení → Posun) +
-  * Nastavení → Doladění osy Z +
-  * Vytiskneme V2_Calibration +
-  * Kalibrace → Korekce ​podložky +
- +
-Chceme víc rozplácnout → nastavíme mínusové hodnoty. +
- +
-Pro představu po sestavení bylo Doladění osy Z -1 mm a Korekce podložky -50 μm vlevo.+
  
 ==== Tipy z provozu a workaroundy ==== ==== Tipy z provozu a workaroundy ====
  
-  * Filament se dá vyměnit za běhu, nesmíte ale dopustit, aby vám došel (tj. výměnu provádíme tak, že hned za koncem předchozího filamentu tlačíme nový). Pokud vám filament dojde, nový se mezi podavačem a vstupem do trysky vzpříčí. Fix: rozebrat podavač (dva šroubky s pružinami) a kleštěma při zahřáté trysce vyndat pahýl starého filamentu. ​Možná by taky šlo protlačit ​ho šroubovákem ​směrem dopředu, ale dejte si pozor, ať nenarazíte do trysky.+  * Filament se dá vyměnit za běhu, nesmíte ale dopustit, aby vám došel (tj. výměnu provádíme tak, že hned za koncem předchozího filamentu tlačíme nový). Pokud vám filament dojde, nový se mezi podavačem a vstupem do trysky vzpříčí. Fix: rozebrat podavač (dva šroubky s pružinami) a kleštěma při zahřáté trysce vyndat pahýl starého filamentu. ​Dá se také protlačit ​(třeba) drátem od plastové ​šupléry po směru.
   * Když dáte pozastavit tisk, dá se hýbat osama (softwarově). Před odpozastavením ale potřebujete vrátit hlavu na původní místo. Jenže ono to umí nastavovat jenom celé milimetry. Takže pokud dojedete na doraz, už se nikdy nevrátíte na desetinnou pozici. Tak se snažte nedojet na doraz. Někdo by to mohl nahlásit jako bug.   * Když dáte pozastavit tisk, dá se hýbat osama (softwarově). Před odpozastavením ale potřebujete vrátit hlavu na původní místo. Jenže ono to umí nastavovat jenom celé milimetry. Takže pokud dojedete na doraz, už se nikdy nevrátíte na desetinnou pozici. Tak se snažte nedojet na doraz. Někdo by to mohl nahlásit jako bug.
  
Line 100: Line 99:
   * kamera   * kamera
   * ovládání na dálku   * ovládání na dálku
-  * tryska 0.2mm pro extra detailní tisk 
  
 ==== Wishlist do daleké budoucnosti ==== ==== Wishlist do daleké budoucnosti ====
 
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki