User Tools

Site Tools


project:reprap:stlcreation

Creating / acquiring .stl and little about .gcode

STL

For every print you need 3D model of thing you want to extrude.

.stl is “stereolitography file format” - more at wiki , it´s commonly recognized format for 3D models and many programs have some nice “export-to” button for creation of STL.

Getting "ready for use" .stl

I know only about thingiverse , probably more similar pages exist, if you find some nice page and want to share it feel free to post it here.

Zjednodušení STL [CZ]

Některá STL z Thingiverse jsou ohromná a příliš detailní (řádově 100 MB), takže skeinforge naalokuje veškerou dostupnou paměť a spadne.

  • Stáhněte si MeshLab (např. v Debianu je v repu)
  • Otevřete STL
  • Filters → Remeshing → Quadratic Edge Collapse Decimation
  • Percentage reduction - dobré je začít třeba s 0.1
  • Apply
  • File → Export Mesh As, STL

Creating your own .stl [CZ]

Pro technické typy je zajímavý software openscad tím, že je to jenom kompiler relativně jednoduchého kódu, další často používaný soft je Art of Ilusion nebo googlí Sketchup

Výsledkem modelovací fáze by měl být soubor ve formátu STL, v tuto chvíli je maximální rozměr objektu 20x20x17 centimetrů pro Žlutou a 30x20x27 pro Dřevěnou.

OpenSCAD

Ubuntu: # add-apt-repository ppa:chrysn/openscad && apt-get update && apt-get install openscad

Freecad

Freecad je free/open modelovací software, vhodný pro ty, kterým je OpenSCAD málo visuální. Je aktivně vyvíjen, pro Ubuntu je ppa tady: https://launchpad.net/~freecad-maintainers/+archive/ubuntu/freecad-stable

Freecad plugins & misc Několik šikovných odkazů

Blender

Univerzální free nástroj pro tvorbu 3d modelů/filmů, dostupný v mnoha linuxových distribucích (i na win), mnoho tutoriálových stránek: https://www.blender.org/

3DsMax

Velmi jednoduchý a velmi placený software pro tvorbu 3D.

SolidWorks

Velmi účinný a velmi placený software především aplikován v CNC.

a mnoho dalších..

GCODE

From universal 3D model you need to generate commands to printer like “move here” and “extrude with this speed” etc, this “dirty job” is nicely automatized with programs like free slic3r or f. e. paid simplify3d , from those program you obtain printer-dependent .gcode file which you could directly upload to printer.

project/reprap/stlcreation.txt · Last modified: 2016/05/14 07:46 by yan