Table of Contents
Web
IPv4: 139.59.153.203
IPv6: 2a03:b0c0:3:d0::2454:7001
Domeny:
- https://rozvedka.cz/ (do zverejneni za basic HTTP auth dbas:dbas)
Layout
Navrh grafiky od Piratu
From: Ivan Bartos <ivan.bartos@pirati.cz> Date: Mon, 2 Jan 2017 12:33:28 +0100 Ahoj, předal jsem tedy poselství, že pracujeme s očičkem původním as is. Jinak na základě tvých keywords vylezlo v návrhu třeba tohle "vševidoucí očko":-) Dne 2. ledna 2017 10:34 Pavel Ruzicka <ruza@ruza.eu> napsal(a): Mne osobne teda to digitalni oko prijde pomerne pusobive. Za mne je to vec kde jsme si interne uz nejakou diskuzi prosli a shodli se na tom ze je to aktualne akceptovatelne jak to je. Uz se to taky zaclo sirit po socialnich sitich a hlavne je malo casu a je treba se venovat prioritne sireni informaci a lobovani u lidi kteri maji moznost neco ovlivnit. Ale pokud nekdo prijde s nejakym navrhem tak se o nem da jiste diskutovat. Keywords ktere mi okamzite naskoci jsou "Velky bratr", "STB 2.0", "sledovani", "kyberbezpecnost. On 01/02/2017 07:16 AM, Ivan Bartos wrote: > Zdravím. Dnes zadávám tu grafiku. Chtěl jsem se zeptat. Jste si jistý > tím logem? Podle mě nezapamatovatelne. Mohl bych požádat graficku o > nějaký freestyle návrhy. Nebo kdybychom dali 5 keywords. Samozřejmě, ze > to kdyžtak dáme s původním, ale zvažte. Diky > so 31. 12. 2016 v 0:57 odesílatel Pavel Ruzicka <ruza@ruza.eu > <mailto:ruza@ruza.eu>> napsal:
Fungování stránky
- primárně single page s možností přidat stránky s velmi detailními rozbory
- responsive klasicky via bootstrap
- aktivní prvky:
- collapsible elements
- carousel
- modals (vyskakovací okna)
- obrazek oka - “HAL 9000 logo - predelat na vlastni grafiku “cerna krabicka s obrim okem”” - udela kdo?
- varianty z Internetu
- infografiky - udela kdo? (jedna bylo zadane chido, ale s omluvou to po case odmitla ze to neda
- infografika#1 -
- infografika#2 -
- infografika#3 -
- jaky zpusobem se budou podporovatele hlasit ze nas chteji podporit? je treba napsat jasne instrukce co maji udelat.
petice- na brainstormingu v pizzerii nakonec prevladl nazor ze petice musi splnovat zakonne nalezitosti a proto to budeme formulovat jako vyzvu- vybrat reseni
- existuje napr. Petice24.com (Jak zalozit petici na petice24.com)
Názvy
(brainstorming, připisujte, ideální podobu ještě asi nemáme)
- návrat StB
- StB 2.0
- rozvedka.cz
- černá skřínka
- nenápadné černé skřínky
- pod lupou
- velká česká zeď
- přichází špion
- stop slídění
- osobní kamera
- sledujte mě
zkusit tomu dát nálepku, přejmenovat zákon:
- Orwellův zákon
- zákon o totálním dohledu
- šmírovací zákon
- špiclovací zákon
iniciativa:
- Digitální Bezpečnost a Soukromí (https://dbas.cz)
Twitter:
Facebook:
Texty stránky
poznámky a připomínky vepisujte přímo zde ve wiki alternativní znění do závorek
Orwellův zákon
Existují snahy prosadit (Ve sněmovně je před schválením - snahy prosadit je imho prilis vulgarni formulace) zákon, který by umožnil Vojenskému zpravodajství odposlech celého českého internetu. Bez povolení soudu (o soudu nehovorit ) a dostatečné kontroly.
Zákon by umožňoval vojenským špionům (vojenskému zpravodajství - imho opet prilis vulgarni a navic nepravdiva formulace) umístit k českým poskytovatelům internetu “černé skříňky”. Ty by mohly neomezeně zachytávat veškerou naši komunikaci, pravděpodobně ji i upravovat a blokovat. Číst naši poštu, aktivitu na sociálních sítích, sledovat navštěvované stránky i přehrávaná videa.
Kybernetická bezpečnost je zapotřebí víc než kdy jindy, ale navrhovaný zákon zasahuje svou neomezeností do ústavních svobod ( - luiova poznamka o ustavnosti - tedz hovorit jen o svobodach?) tak vážně, že vzbuzuje znepokojivé otázky.
Zákon již prošel vládou a prvním čtením ve sněmovně. Další projednávání je zařazeno na pořad 54. schůze (od 10. ledna 2017).
Susan 25.12. večer (na čisto):
Krátká verze:
Ve sněmovně je právě v projednávání novela zákona o Vojenském zpravodajství.
Bude-li přijata v současné podobě, bude české rozvědce umožněno sledovat český internet.
Vlastní lhostejností, a za čtvrt milardy ročně (viz. Důvodová zpráva novely), bychom tak dovolili rozvědce sledovat všechno, co děláme na internetu. Včetně toho co děláme my, Češi, ne nějací vzdálení anonymní teroristé. Co nebudeme šifrovat, to rozvědka uvidí. Naše nákupy, příspěvky do diskusí, maily rodině, přehraná videa a přečtené zprávy v novinách. Co budeme šifrovat, u toho uvidí přinejmenším: kudy, kam, kdy a kolik jsme toho poslali.
Dlouhá verze:
Ve sněmovně je před schválením zákon, který by umožnil Vojenskému zpravodajství odposlech celého českého internetu. Bez jasných mechanismů pro kontrolu, způsobu nakládání s informacemi a hlavně přístupu k nim. Zákon již prošel vládou a prvním čtením ve sněmovně. Další projednávání je zařazeno na pořad 54. schůze (od 10. ledna 2017).
Zákon by umožňoval rozvědce umístit k českým poskytovatelům internetu “černé skříňky”. Ty by mohly neomezeně zachytávat veškerou naši komunikaci, pravděpodobně ji i upravovat a blokovat (technicky tomuto způsobu manipulace nelze zabránit). Číst naši poštu, aktivitu na sociálních sítích, sledovat navštěvované stránky, i přehrávaná videa.
Kybernetické bezpečnosti je zapotřebí více, než kdy jindy. Ale navrhovaný zákon zasahuje svou neomezeností do osobních svobod jednoho každého z nás tak vážně, že vzbuzuje znepokojivé otázky.
V posledních desetiletích vidíme větší a větší ukrajování osobních svobod a soukromí ve jménu boje proti terorismu, cizí propagandě a dalším nepřátelům. Jenže bezpečnost nelze zvyšovat donekonečna, a každý její další dílek je postupně násobně dražší než předchozí. A je jen otázkou času, než si jeden každý z nás uvědomí, že postupně ve jménu bezpečnosti ztrácíme nejen svobodu, ale i sami sebe, protože už dnes jeden každý z nás podvědomě kontroluje co a kde říká a dělá.
Přidejte se proto alespoň svým podpisem k naší výzvě k odborné diskusi nad tímto zákonem, abychom jej mohli s klidným svědomím přijmout v podobě, ve které opravdu pomůže kybernetické bezpečnosti našeho státu, ale bez narušování našich vlastních svobod a soukromí.
Jednotlivé body rozepsané
Sekce 2 - Nebezpečí
- “Orwellův zákon” je zásadním zásahem do ústavních svobod v míře jaká doteď nebyla legálně možná: odposlechy byly dosud možné pouze na základě povolení soudu. Na omezenou dobu danou zákonem a za podmínek soudem stanovených. Nyní má vojenská rozvědka získat pravomoc odposluchávat na českém internetu všechny. Stačit má povolení vlády.
- Zákon dává možnost Vojenskému zpravodajství umístit k poskytovatelům internetu, obsahu i operátorům nenápadné černé skřínky (“prostředky XXXXX PODLE ZÁKONA ”, “sondy”), které budou moci zachytávat, blokovat, či pozměňovat veškerou komunikaci, která jimi projde.
- Nikdo (uspokojivě) nevysvětlil, jak konkrétně černé skříňky pomůžou v “kybernetické obraně”, naopak vše nasvědčuje tomu, že zákon má spíš zpravodajský účel, tzn. že jde hlavně o sledování a sběr informací. Vojáci žádné detaily neuvádějí, odvolávají se na utajení. Technologie útoků i obrany jsou ale veřejně známé. Bezpečnost v kyberprostoru už řeší stát i provideři dávno a daleko průhledněji (CSIRT, Fénix, NIC, atd.)
- Zákon je napsaný velmi vágně. Dává Vojenskému zpravodajství mimořádné pravomoci a nestanoví prakticky žádné hranice ani pojistky proti případnému zneužití.
- “Orwellův zákon” nerozlišuje použití a rozdílný způsob připojení jednotlivých technických prostředků k zajištění kybernetické obrany. Konkrétně pro případ pasivního monitoringu (de facto odposlechu) a aktivní obrany je zjevné, že způsob připojení musí být rozdílný. ISP nemá možnost způsob připojení ovlivnit. Z toho vyplývá následující.
- VARIANTA PŘEDCHOZÍHO: Provideři (poskytovatelé Internetu, ISP) mají obavu zejména z toho, že nebudou moci zajistit kvalitu svých služeb. Neexistuje firma, která vám zaručí bezpečnost a důvěrnost, když má v síti tajemnou krabičku třetí strany. Pokud zásahy vojáků jejich sítě naruší, nebudou o tom moci ani nikomu (zejména zákazníkům) říct. “Orwellův zákon” v tomto směru nedává vojenským rozvědčíkům žádná omezení ani povinnosti. Zákon navíc nerozlišuje, zda tato zařízení budou aktivní, či pasivní. To může vypadat jako technický detail, ale rozdíly jsou zásadní:
I v případě pasivních sond je možné (budou-li ztotožněni účastníci komunikace):
- mít kompletní přehled o tom, jaké služby nebo internetové stránky konkrétní uživatelé a firmy/instituce v ČR používají nebo navštěvují,
- díky tomu mít ke každému uživateli jeho historii emailů i s obsahem.
- mít přístup ke kompletnímu obsahu nešifrované komunikace.
- u šifrované komunikace možnost ji uložit a dešifrovat zpětně.
- není známo jak bezpečně budou odposlechnutá data uložena a kdo k nim bude mít přístup
??? analýza metadat i v případě šifrování?
Pokud se monitorovací systém připojí do sítě ISP tak, že může sám komunikovat směrem do monitorované sítě, pak je navíc možné:
- v případě úspěšného vstupu do šifrované komunikace mít kompletní znalost obsahu (veškeré chaty, zprávy, soubory, transakce, atd. - to znamená i lékařské zprávy, citlivé informace ze soukromí (informace o sexuální orientaci a životě, rasovém původu, náboženském vyznání, apod.), informace o zálibách, zvycích, chování, názorech, firemní obchodní tajemství, komunikace firem s konkrétními subjekty a predikce jejich chování na trhu, informace o poloze uživatelů, atd.),
- vyrábět komunikaci, která by jinak neexistovala a která “se tváří” být komunikací konkrétních uživatelů (např. falešné důkazy, výroba falešné signalizace IoT zařízení),
- blokovat komunikaci (např. znemožnění přístupu ke konkrétním informacím pro konkrétní uživatele),
- unášet komunikaci (např. spojení dvou uživatelů a vydávat se za jednu ze stran),
- infikovat počítače uživatelů softwarem, o kterém nebudou vědět,
- ROZBÍJET PROVIDERŮM SÍTĚ (formulovat)
Informace uvedené výše nepředpokládají špatnou vůli ze strany VZ, ale např. špatné zadání, zneužití jednotlivci (ale i např. změnu režimu na režim omezující základní lidská práva v budoucnu), apod. V historii již podobné případy existují (např. kauza Nagyová/Nečasová) a ve spojení s navrhovanou efektivně neúčinnou kontrolou, která by byla zároveň prevencí takových incidentů, jsou velmi pravděpodbné.
- Obhájci zákona říkají, že vojáci nebudou sledovat jednotlivce (to by bylo použití zpravodajského prostředku a musel by jej povolovat soud), pouze plošně všechen provoz. V tom “plošně” je ale každý jednotlivec již obsažen. A ztotožnit obě strany komunikace není nepřekonatelný problém, stačí provoz chvíli vyhodnocovat.
??? případný povolení soudu se odvolává na obecný zákon o tajných službách?
- “Orwellův zákon” nemá nijak ošetřenou dobu uchování monitorované komunikace (současná omezení se týkají pouze nasazení zpravodajské techniky, nikoliv tohoto účelu). Z toho vyplývá, že je možné uchovat šifrovanou komunikaci do doby, kdy bude možné ji hrubou silou dešifrovat. Z toho plyne nebezpečí zneužití v budoucnosti.
- “Orwellův zákon” nemá stanovenu žádnou vazbu na mimořádné stavy (již definované v jiných zákonech) a omezení možnosti vlády schválit nasazení technických prostředků pro zajištění kybernetické obrany na aktivaci některých z těchto stavů. Podle aktuálního znění návrhu je možné vyvolat obecný dojem neustálého kybernetického ohrožení a jednorázové schválení nasazení prostředků bez časového omezení.
- Zákon nemluví ani o tom, zda získaná data mohou být předávána jiným orgánům státu nebo dokonce zpravodajským službám cizích států. Výměna informací je mezi zpravodajskými službami různých států běžná.
- Výhrady k zákonu vyjádřila celá řada státních institucí (ODKAZ, VÝHRADY, JEDEN PŘÍKLAD - CITACE)
- Není jasné, proč by pravomoc XXXÚSTAVA a dohlížet nad civilním internetem měla mít právě vojenská rozvědka, která má za sebou četné průšvihy (např. kauza Nagyová… atd viz wiki)
- Novela zákona o Vojenském zpravodajství je součástí snahy politiků o postupné ukrajování svobody internetu. Platnosti nabývá zákon, kterým Ministerstvo financí získalo možnost blokovat webové stránky.
Susan 26.12. večer (na čisto):
Krátká verze:
- Zásadní zásah do ústavních svobod
- Zákonem posvěcený plošný odposlech
- Neexistuje uspokojivé vysvětlení, proč “kybernetická obrana” vyžaduje plošné odspolechy obyvatelstva
- Vágně napsaný zákon dávající obrovské pravomoci Vojenské rozvědce ČR
- Možné (negativní) ovlivnění služeb poskytovatelů internetového připojení
- Není nijak stanoveno nakládání s daty
- Není jasné, proč zrovna Vojenská rozvědka
Dlouhá verze:
Lehce technický úvod
Zákon dává Vojenské rozvědce pravomoc umístit sledovací zařízení k poskytovatelům internetového připojení i částečně jiných digitálních služeb (laicky - od telefonního operátora po firmu, u které máte e-maily). Z principu fungování internetu to znamená, že by rozvědka s patřičným vybavením byla v konečném důsledku schopna profilovat a dokonce i s jistou pravděpodobností ztotožnit jednoho každého uživatele českého internetu. Dají se získat informace pokrývající široké spektrum údajů - od používaných zařízení, programů a aplikací přes množství osobních údajů po denní zvyky. Laicky řečeno, rozvědka by měla na každého z nás fiktivní složku, kde by bylo vidět, kdy jsme věšinou doma a kdy v práci, jaký máme počítač a telefon, kdo jsou naši nejbližší přátelé, kde nejčastěji nakupujeme, co nás nejvíc zajímá a co aktuálně řešíme po pracovní stránce. A mnohem víc. Velká část našeho světa je pro nás dnes pouhýma očima neviditelná a těžko představitelná, takže se dá jen těžko slovy vyjádřit, o co všechno můžeme my všichni přijít, pokud dobrovolně necháme někoho, aby budoval za naše vlastní peníze z daní obrovskou kartotéku s podrobným popisem našich životů.
Rozvedení hlavních námitek
- Zásadní zásah do ústavních svobod - doposud byly odposlechy možné jen na základě povolení soudu. Na omezenou dobu a za podmínek stanovených soudem. S “Orwellovým zákonem” by mohla rozvědka sledovat všechny najednou. A stačit by mělo povolení vlády.
- Zákonem posvěcený plošný odposlech - Vojenské zpravodajství bude moci umístit k poskytovatelům internetu, obsahu i operátorům blíže nespecifikované sondy, které budou moci zachytávat, blokovat, či pozměňovat veškerou komunikaci, která jimi projde.
- Neexistuje uspokojivé vysvětlení, proč “kybernetická obrana” vyžaduje plošné odposlechy obyvatelstva. Vše zatím nasvědčuje tomu, že zákon má spíše než kybernetické obraně sloužit ke sběru informací. Bezpečnost kyberprostoru je již dlouhou dobu mnoha formami řešena jak státem, tak soukromými subjekty - tzv. CSIRT týmy, projektem Fénix a mnoha dalšími.
- Vágně napsaný zákon dávající obrovské pravomoci Vojenské rozvědce ČR - nestanoví prakticky žádné restrikce, podmínky, pojistky, hranice.
- Možné (negativní) ovlivnění služeb poskytovatelů internetového připojení - z technické podstaty internetu prakticky neexistuje zařízení, které by bylo čistě a naprosto pasivní. A zákon ani vzdáleně nespecifikuje, jak má zařízení fungovat. Takže ať už úmyslně či lidskou/technickou chybou, připojená zařízení rozvědky by mohla v nejhorším případě způsobit i výpadek českého internetu. Navíc, nad zařízeními bude mít kontrolu pouze rozvědka a v případě, že něco způsobí, nesmí o tom nikdo mluvit, ani podat více než jen velmi vágní vysvětlení svým dotčeným zákazníkům.
- Není nijak stanoveno nakládání s daty - zákon nijak nespecifikuje, co za data se má sledovat, jak je ukládat, zpracovávat a kdo k nim může a má mít přístup. Pro představu, pro osobní data existují tvrdá pravidla, ale rozvědka by si, pokud to přeženeme, mohla přivydělávat prodejem přesných informací o deseti milionech lidí.
- Není jasné, proč zrovna Vojenská rozvědka - kromě toho, že není alespoň trochu jasněji řečeno, co znamená “obrana kyberprostoru” a v čem bude Vojenská rozvědka lepší, než zavedené instituce, tak samotná rozvědka má za sebou v posledních letech četné aféry, které jí na důvěře nepřidávají (z poslední doby např. kauza Nagyová, ale i další)
Slovo závěrem: Námitky rozvedené výše nepředpokládají špatnou vůli ze strany rozvědky nebo tvůrců zákona, ale vycházejí už jen z nebezpečnosti toho, že takové technické prostředky budou existovat a z lidského faktoru, kdy může a v reálném světě dochází k častým morálním selháním i chybám z nepozornosti nebo nedostatečné proškolenosti. Pokud máte i nadále pochybnosti o našich námitkách, podívejte se pro další informace do sekce FAQ.
Proto chceme, aby zákon získal realističtější a funkčnější podobu a nepřidal se do zástupu dalších zákonů, které jsou již v platnosti a narušují principy síťové neutrality (zákon o hazardu, zákon o reklamě).
Sekce 3 - Výzva (draft)
My, níže podepsaní
- jsme si vědomi potřeby řešit schopnost obrany státu v oblasti kybernetické bezpečnosti,
- máme ale zároveň naléhavou potřebu dodržování základních lidských práv a svobod a
- z aktuálního znění návrhu novely máme oprávněnou obavu z možnosti zneužití ustanovení jednotlivých zákonů, kterých se novela týká a proto vyzýváme/navrhujeme/požadujeme/whatever (k) vyvolání debaty na půdě PSP o nutnosti změny znění novely nebo odložení jejího projednávání z důvodu změn, které musí zajistit:
- zavedení konkrétních mechanismů (průběžné) kontroly činnosti VZ v této oblasti,
- konkretizace pravomoci vlády schválit nasazení technických prostředků kybernetické obrany pouze na dobu trvání konkrétních mimořádných stavů (válečný stav, stav ohrožení…?),
- konkretizace síly nasazovaných technických prostředků v závislosti na stupni ohrožení/nebezpečí státu,
- konkretizaci rozlišení povinností ISP při zajišťování připojení technických prostředků s ohledem na to, zda se jedná o prostředky sloužící monitoringu nebo aktivní obraně.
Návrh debaty o výše uvedených úpravách navrhované novely příslušných zákonů má umožnit naplnění existence kvalitní normy pro zajištění obranyschopnosti ČR v kybernetickém prostoru, která bude zároveň moderní normou poskytující ochranu soukromí a ústavně zaručených práv a svobod občanů ČR.
link: big red button PODEPSAT
link: Seznam signatářů
Susan 26.12. večer (na čisto):
Krátká verze: My, níže podepsaní,
- si jsme vědomi potřeby řešit schopnost obrany státu v oblasti kyberprostoru
- chceme zajistit dodržování základních lidských práv a svobod
- máme obavu z narušení těchto svobod novelou zákona o Vojenském zpravodajství
- máme obavu ze snadné zneužitelnosti mnoha ustanovení, která tato novela předkládá
A proto chceme vyvolat veřejnou debatu a následnou změnu novely daného zákona tak, aby plnila svůj účel obrany kyberprostoru ČR a zároveň nenarušovala soukromí, práva a svobody občanů ČR.
Dlouhá verze:
My, níže podepsaní,
- si jsme vědomi potřeby řešit schopnost obrany státu v oblasti kybernetické bezpečnosti,
- máme ale zároveň naléhavou potřebu dodržování základních lidských práv a svobod a
- z aktuálního znění návrhu novely máme oprávněnou obavu z možnosti zneužití ustanovení jednotlivých zákonů, kterých se novela týká a proto vyzýváme k vyvolání debaty na půdě PSP o nutnosti změny znění novely nebo odložení jejího projednávání z důvodu definice a prosazení změn, které musí zajistit:
- zavedení konkrétních mechanismů (průběžné) kontroly činnosti VZ v této oblasti,
- konkretizace pravomoci vlády schválit nasazení technických prostředků kybernetické obrany pouze na dobu trvání konkrétních mimořádných stavů (válečný stav, stav ohrožení aj.),
- konkretizace síly nasazovaných technických prostředků v závislosti na stupni ohrožení státu,
- konkretizaci rozlišení povinností ISP při zajišťování připojení technických prostředků s ohledem na to, zda se jedná o prostředky sloužící monitoringu nebo aktivní obraně.
Návrh debaty o výše uvedených úpravách navrhované novely příslušných zákonů má umožnit naplnění existence kvalitní normy pro zajištění obranyschopnosti ČR v kybernetickém prostoru, která bude zároveň moderní normou poskytující ochranu soukromí a ústavně zaručených práv a svobod občanů ČR.
Sekce 4 - Ohlasy v médiích
- odkazy na články (zatim hruby seznam (vsechno ceho jsme si vsimli))
- https://www.respekt.cz/tydenik/2016/49/valka-ve-vasi-loznici “Koaliční poslanci tvrdí, že Vojenské zpravodajství nebude mít právo sledovat soukromou elektronickou komunikaci. Jinými slovy, vláda nedá svolení přímo sledovat soukromé subjekty. Ovšem nikdo nemůže zaručit, že tajná služba nebude tyhle informace sbírat skrze legální tajemné sondy, aniž by potřebovala svolení kohokoli.” a “Elektronické sondy Vojenského zpravodajství zachytí o nás stejně legálně mnohem víc než kamery v ulicích a teoreticky může být cokoli z toho použito proti nám u jakéhokoli soudu či správního jednání.” (opravdu? právně? je to tak?)
- c'est bizzare
Sekce 5 - Co říkají
nasi podporovatele
- “Již delší domu u nás chyběla výraznější hybná síla a jsme velice rádi, že se tento stav změnil. A proto bychom se velice rádi připojili k této výzvě, jelikož v novele vidíme velké nebezpečí pro naše zákazníky i pro všechny občany České republiky.” (Walk.cz)
- “Česká pirátská strana programově dlouhodobě prosazuje svobodný přístup jednotlivců k informacím, svobodu slova a vyjadřování a maximální zapojení veřejnosti do rozhodování, a zároveň bojuje proti zneužívání zákonů k omezování svobody a potlačování lidských práv.” (pirati.cz)
- Svobodní chtějí svobodný internet a odmítají jeho masivní sledování státem (svobodni.cz)
- Poslanecká sněmovna schvaluje zákon, který by dal vojenskému zpravodajství obroovskou moc - bez soudního příkazu monitorovat jakoukoli aktivitu na internetu. Jde o další krok, který zvyšuje dohled nad občany a firmami a zvyšuje nepřiměřeně moc státu. (svobodni.cz)
- “Svobodní jsou zastánci internetu jako soukromého a svobodného komunikačního média, které by mělo být v moci vlastníků jednotlivých počítačů v síti. Svobodní proto odmítají snahy o sledování či cenzuru internetu a nesouhlasí s novelou zákona o vojenském zpravodajství. Vyzýváme zákonodárce, aby hlasovali proti této novele, a podporujeme iniciativu odborníků z platformy DBAS nazvanou Přichází rozvědka, která před novelou zákona o vojenském zpravodajství varuje,” sdělil místopředseda Svobodných Radim Smetka. (svobodni.cz)
- Stejně jako je nemocná společnost, která řídí zaměstnance direktivně a ve které je nutné zaměstnance kontrolovat, je nemocný stát, který špehuje své občany. Project Management má být hra a spirála pozitivních emocí. Vlastenectví pak radostí ze života v daném kraji. (MyAppIn, s.r.o.)
- Naše společnost je technologickým startupem. Internet je pro nás volný informační prostor a naprosto nesouhlasíme s tímto šmírovacím ORWELLOVSKÝM zákonem. (AREC Future s.r.o.)
odkazy na osobnosti
- “Historie potvrzuje, ze co muze byt zneuzito nakonec zneuzito je.” (neni tohle nejaky citat? mozna Pithart?)
- “Vsechny vase emaily budeme schopni precist, ale my to delat nebudeme” (Ondrej Filip, UK 29.11.2016)
- “Tajne sluzby o nas bude vedet veci, ktere bysme nechteli rict ani svemu partnerovi” (Ondrej Filip, UK 29.11.2016)
- “I ve statech ktere nasazuji odposlechovou techniku ve velkem meritku se deji teroristicke utoky a neda se tomu zabranit. Myslet si, ze zavedu odposlechy si zajistim absolutni bezpeci, to proste neni pravda” (Ondrej Filip, UK 29.11.2016)
- Musíme plánovat nejen pro bezpečí, ale také pro svobodu - přinejmenším proto, že jen svoboda může zajistit bezpečí.“ - K.R.Popper filozof a profesor
- “Tolik toho bylo řečeno a přesto stále nemůžeme mlčet.” (IURE ma tez v logu heslo “…není nám to jedno”)
- “Demokracie je hledáním minima povinností a maxima svobody.” Václav Bělohradský, filozof
- “Běda tomu, kdo zůstává nestranný před krvácejícími ranami svobody.” Victor Hugo, spisovatel
- “Každému, kdo je účasten na cizím osudu, je odňato něco svobody z osudu vlastního.” Stefan Zweig, spisovatel
- „Největším životním nebezpečím pro každou bytost je, že ztrácí sebe samu. Proto je nesvoboda vlastním smrtelným nebezpečím pro člověka.“ – Karl Marx, filozof
- „Přizpůsobivost je žalářníkem svobody a nepřítelem růstu.“ – John Fitzgerald Kennedy, prezident USA
- „Svoboda neznamená nic pro ptáka, který se ještě nenaučil létat.“ – Valeriu Butulescu, básník
- „Naši svobodu nic nezaručuje. Když ji budeš dostatečně dlouho popírat, jednoho dne zmizí.“ – Allen Wheelis, psychoanalytik
- “Nemůžete mít zároveň naprostou svobodu a naprosté bezpečí. ” – Zygmunt Bauman, sociolog (rozhovor)
- “Na pocitu nejistoty a strachu se dá politicky vydělávat. Lidé chtějí více jistot – ale za tyto jistoty budou muset zaplatit svou svobodou.” – Zygmunt Bauman, sociolog (rozhovor)
- “Všímám si, že lidé jsou opět ochotní obětovat více a více své svobody, pokud jim někdo slíbí, že za to dostanou pocit bezpečí.” – Zygmunt Bauman, sociolog (rozhovor)
- ORWELL 1984 - oblíbený citáty sem!
- “Mass surveillance is not effective in stoping terrorism” (E.Snowden)
- “Ir's not about security, its about power.” (E.Snowden)
- “Secret government is bad government” (E.Snowden)
- “Arguing that you don't care about the right to privacy because you have nothing to hide is no different than saying you don't care about free speech because you have nothing to say,” (E.Snowden)
- Pirati: Republikové předsednictvo k iniciativě “Přichází rozvědka” přijímá následující usnesení:
- 1. Česká pirátská strana programově dlouhodobě prosazuje svobodný přístup jednotlivců k informacím, svobodu slova a vyjadřování a maximální zapojení veřejnosti do rozhodování, a zároveň bojuje proti zneužívání zákonů k omezování svobody a potlačování lidských práv. (viz Poslání a programové cíle strany )
Sekce 6 - FAQ
nechavejte tu jen ty, ktere jeste nejsou zodpovezene na webu. Mluvte o tematu s lidmi kolem sebe, napr se svymi rodicmi, s lidmi mimo vasi “socialni bublinu”, svymi reakcemi vam napovedi co vse by v teto sekci melo byt.
- “V případě, že zákon projde, budu se moci nějak bránit?” - Ano i ne. Tím, že začnete svou komunikaci s ostatními šifrovat, ochráníte přenášený obsah před neautorizovaným odposlechem. Při použití vhodných nástrojů (které jsou navíc k dispozici na internetu zcela zdarma) a s minimálním úsilím je možné šifrovat tak účinně, že Vaši komunikaci nebudou schopny rozluštit ani ty největší superpočítače na světě. A jak tedy začít s šifrováním? Pěkné a přehledné návody najdete například na stránkách organizce Electronic Frontier Foundation: https://ssd.eff.org/ Stránky jsou k dispozici v několika jazykových verzích, mezi kterými bohužel prozatím chybí čeština, což by se ale mělo v brzké době změnit. Bohužel ani šifrování ale není dokonalá obrana, jak se můžete dočíst v dalším bodě.
- “Všechno budu šifrovat, takže jsem v bezpečí” - Nejste, ze dvou důvodů. 1) šifrování chrání obsah komunikace, ale ne tzv. metadata, tedy data o datech. To znamená, že přestože bude například text e-mailu šifrovaný, pořád bude možné zjistit komu píšete, kdy jste e-mail odeslali, z jakého počítače, atd. Toto všechno jsou informace, které lze zneužít. 2) To, že nelze Vámi zašifrovaná data rozšifrovat dnes neznamená, že to nebude možné provést za několik let díky nově objeveným technologiím či chybám v šifrovacích algoritmech. A i po letech mohou být Vaše data stále citlivá či zneužitelná. I tak je ale šifrování to nejlepší, co momentálně pro ochranu svého soukromí můžete udělat.
- “Zákon nás ochrání před terorismem” - Neexistují žádná data, která by toto tvrzení podporovala. Dokonce ani v USA, kde donedávna probíhal jeden z nejrozsáhlejších programů plošného sledování elektronické komunikace, nebyly zpravodajské služby schopny doložit, že by toto sledování nějak významně přispělo k zabránění teroristickým útokům. To potvrzuje i zpráva, kterou si na téma plošného sledování nechala vypracovat americká vláda: https://www.whitehouse.gov/sites/default/files/docs/2013-12-12_rg_final_report.pdf
- “Rozvědka bude provádět pouze plošný monitoring, nebude sledovat nikoho konkrétního” - Návrh zákona je bohužel tak vágní, že neomezuje jaké činnosti bude Vojenské zpravodajství mít dovolené provádět. Zároveň idea umisťování sledovacích zařízení, u kterých nikdo kromě VZ neví, co dělají, technicky umožní VZ provádět prakticky cokoliv, navíc bez nutnosti zodpovídat se kontrolnímu orgánu. I kdyby VZ opravdu provádělo “jen” plošný monitoring, stále to znamená, že si může uložit konkrétní komunikaci, v případě šifrované ji rozšifrovat později (až to technický vývoj či nově nalezené slabiny v šifrovacích algoritmech nebo jejich implementacích v budoucnu umožní), případně nad daty z plošného monitoringu provádět tzv. “Big data” analýzy. zkontrolovat zda to odpovida na dotaz (imho jo. KXT)
- “Zákon obsahuje dostatečnou kontrolu” - odpoved
- “A jak/čím nás tedy má stát chránit?” - odpoved (otazku je treba preformulovat. mela by byt formulovana tak aby byla jasna i bez vazby na dalsi text)
- “Zpravodajské služby nás přece již sledují” - odpoved
- “Takovýhle zákon přeci nemůže projít/být schválen. To se nikdy nestane.” - , vyjmenovat jak se v CR postupne utahuji srouby, jak muze byt zneuzito informaci zjistenych v minulosti po zmene rezimu/vlady.
- “Já na internet stejně nic tajného nedávám” - A smartphone máte? Moderní telefony s operačním systémem o sobě prozrazují spoustu informací včetně aktuální polohy, dříve navštívených míst, velmi pravděpodobně v mapách hledáte kam půjdete, během dne se váš telefon připojuje na internet z různých IP adres. Podle toho lze zjistit kdy jste doma, kdy v práci, u milenky nebo jinde.