User Tools

Site Tools


event:telegrafie

BRMCW Telegraphy

aneb - Naučte se komunikovat binárně - váš počítač to už dávno umí ...

Telegraphy
organizer: drsnik
date/time: Každý čtvrtek
19:00
place: brmlab
stream: stream

Pražský Hackerspace Brmlab pořádá podzimní kurz telegrafie BRMCW. Kurz je zdarma. Prostory jsou omezené. Uvidíme kolik se nás sejde a pak i vydrží, když tak máme v záloze i prostory větší.


Čas a místo konání:

Kurz se koná každý čtvrtek od 19:00 v prostorách Brmlabu (viz Plánek - bývalý Dopravní podnik - Bubenská 1).
Pokud váháte s rozhodnutím se do telegrafie vrhnout - zkuste shlédnout záznam povídání z loňské TalkNight akce Brmlabu:
Úvod do umění telegrafie.

Předpokládáme že další lekce budou pravidelně každý čtvrtek, ale raději se před dalšími návštěvami vždy ujistěte v kalendáři akcí.
Začínáme již 2.10.!



Budete vítáni na kterékoli z dalších lekci. Neváhejte se přijít třeba i jen podívat, případně morálně podpořit naše odhodlané žáky. Dozvíte se případně, jak začít i sami doma a třeba i nás dohnat a postupně se připojit.

Lekce 17-27 - do 14.5.2015 - BRMCW reloaded!!!! - M K U R E S N A P T L W I . J Z

Dlouhá doba uplynula od posledního zápisku. Času na udržování logu se bohužel nedostává. Lekce 15 LCWO, u které jsme teď, byla dosažena od poloviny února znovu další várkou nově příchozích žáků. Dva z našich žáků úspěšně absolvovali kurz OK1OHK na Stříbrném rybníce a také již vypluli na vlny éteru. A s velkou radostí oznamujeme že jeden z nich dokonce složil (nepovinnou) zkoušku z telegrafie!!! BLAHOPŘEJEME !!!

Během uplynulé doby se naám mimo jiné podařilo sehnat něco hardwaru např. historicky cenný telegrafní bzučák (díky Pavle) vyrobený někdy v šedesátých letech:


Český armádní telegrafní bzučák

Bzučák sestávající ze zapojení cca 5 elektronek umí kromě vcelku očekávaného generování tónu i šumový generátor a je stále funkční!!! Lze připojit jeden telegrafní klíč a troje vysokoohmová sluchátka. Na stejném bzučáku jsem se učil před mnoha lety telegrafii i já.

Kromě toho jsme získali i dva starší automatické klíče - bugy s vestavěnou pastičkou a tlačítkem a po vestavění piezo bzučáku velmi dobře slouží pro nácvik vysílání. I když použitá zapojení pradávné MH7474 a MH7400 fungují bez paměti, lze si vysílání pastičkou i na nich docela dobře osahat. Nicméně důležitější je tlačítko umožňující přímé klíčování. Hned jak jsme to poprvé vyzkoušeli, uvědomil jsem si jak je pro motivaci žáků důležité mít možnost i vysílat.


Nácvik Telegrafie v Brmlabu


iCW Online iCWoip

iCW Online


Pro nácvik provozu jsem na internetu již před časem zahlédl odkaz na použití voice chat serveru Mumble. Teď jsem blíže prozkoumal jeho možnosti a vypadá to velmi použitelně. Na tomto serveru je podobně jako na podobných Chat serverech připraveno několik místností (jeden ze správců serveru Chuck W5UXH mi hned nabízel že pro nás založí vyhrazenou místnost).

Pro použití tohoto serveru pro nácvik potřebujete:

  • Stáhnout a nainstalovat Mumble chat klienta - adresa serveru na který je třeba se připojit je
       w5uxh.dyndns.org:34749
  • Připojit bzučák spínaný telegrafním klíčem - ať už ručním nebo automatickým do vstupu zvukové karty

nebo

  • Nainstalovat nějaký generátor CW - výborný je např. FLDIGI. Tento program mimo jiné umožňuje nastavit filtraci vysílaného tónu. Takže telegrafní signál pak zní velmi pěkně.
  • Pro propojení těchto dvou komponent můžete použít pod Windows jako vstup Směšovač stereo, nebo doinstalovat tzv. virtuální zvukovou kartu.

Na serveru http://qrqcwnet.ning.com/ naleznete velmi detailní popis nastavení i různé typy k nastavení propojení (filtrace, virtuální zvukovky, připojení klíče atd.). Zde si můžete přehrát i videonávod.


BRMCW iCW skedy


Nácvik Telegrafie v Brmlabu

Pokud se rozhodnete iCW vyzkoušet navrhuji pravidlené skedy na St 20:00, případně osmou hodinu večerní i v jiné dny.


QRQ záznamy

Ještě poslední typ pro ty co už umí celou abecedu - na výše zmíněném webu http://qrqcwnet.ning.com/ naleznete i sekci se záznamy skutečné komunikace na pásmech. Většína záznamů je pekelnou rychlostí, ale několik z nich je i dost pomalu na to abyste je zkusili chytat. FLDIGI vám když tak může být nápomocen.


TIP:


nejpomalejší je skupina CFO - Chicken Fat Operators

Záznamy různých skupin naleznete na odkazu:

http://qrqcwnet.ning.com/page/theodore-roosevelt-mcelroy


Lekce 16 - 19.2.2015 - BRMCW reloaded!!!! - M K U R E S N A P T L W I . J Z || M K U R E S N A

Vzhledem k tomu že se čím dále častěji setkávají na čtvrteční hodině lidé, kteří jsou u různých lekcí, bude asi dobré, pokud zkusíte nosit sebou tablet či notebook a sluchátka. Snad to trošku zmenší zmatek a možná i stres začátečníků, kteří se děsí neznámých písmenek.

Ještě bych rád upozornil na důležitou událost - Radioamatérský kurz v Hradci Králové ve dnech 16.-21.4.2015, který je zakončen radioamatérskými zkouškami - získáním oprávnění HAREC a koncese. Podrobnosti viz odkaz. Z vlastní zkušenosti před pár lety mohu doporučit - jak po stránce odborné tak i jako společenskou událost. Pokud nejste schopni se uvolnit na celou dobu je dle mých zkušeností bez problému možno se dohodnout, že nastoupíte kdykoli v průběhu, dokonce lze po dohodě asi dorazit až na zkoušku (pokud se na to cítíte). Možná i někteří žáci BRMCW kurzu zkusí složit i zkoušku z telegrafie (nepovinnou!). Požadovaná rychlost je pouhých 12WPM!!!…


Lekce 15 - 12.2.2015 - BRMCW reloaded!!!! - M K U R E S N A P T L W I . J Z || M K U R E S

I na tuto hodinu se přišli podívat noví zájemci. Trošku nám tím vzniká problém, že po vcelku klidném začátku z dvěma či čtyřmi písmeny se začátečníci trošku vyděsí, jak je rozhodí písmenka další, která trénuji pokročilejši. Neděste se. Programování našeho mozku pro dekódování morse znaků je pozvolný proces a pár dní trvá než si náš mozek zavede nové podprogramy a každé nové písmeno je třeba nechat pozvolna usadit. Spěch může způsobit že se písmena neusadí pevně a později pak můžete mít problém rozpoznávání písmen podobných (S/H,U/V/4 a pod.).


Lekce 14 - 5.2.2015 - BRMCW reloaded!!!! - M K U R E S N A P T L W I . || M K U R

Na minulé hodině se přišli podívat další zájemci o výuku telegrafie a snad jsme je nalákali natolik, že se ještě objeví. Proto ta druhá skupina znaků pro výuku. Takže PRÁvĚ TEĎ je ta pravá chvíle i pro další zájemce, kteří se na podzim příliš dlouho odhodlávali….


Lekce 13 - 29.1.2015 - BRMCW still lives!!!! - M K U R E S N A P T L W I .

Nevsiml jsem si, ze jsem nedoplnil do kalendare cely leden. V kazdem pripade dnesni lekce BUDE!!! Pro priste plati OPT-OUT - pokud neodvolam - hodina bude..

V pracovním maratonu nějak nestíhám občerstvovat. Stále platí, že pokud se někdo chcete přijít na nás ve čtvrtek večer podívat - budete vítáni…

Poslední tři lekce se nás to moc nesešlo. Věnovali jsme se nácviku vysílaní na pastičce i klíči, příjmu do PC apod. a v lekcích tedy nepokročili. Pavel na aukru ukořistil vojenský trenažer, takže je možné simulovat spojení a vyzkoušet si dáváni na klič…


Lekce 9 - 27.11.2014 - M K U R E S N A P T L W I .

A máme tu první interpunkci. Váhal jsem, zda interpunkční znaky nevynechat, resp. jestli je neposunout na později. Zdá se ale, že LCWO, ačkoli má možnost měnit sadu znaků (v Nastaveni CW), neaplikuje ji na žádné cvičení. Že by nějaká chyba?

UPDATE:

Nastavení množiny znaků funguje! Aplikuje se zdá se jen ve volbě Skupiny Znaků pokud zvolíme Náhodné znaky. Jde zřejmě o chybu překladu - místo Náhodné znaky by zde mělo být Vlastní sada znaků. Stejně tak v Nastavení CW je překlad “Custom” režimu v kodexu skupiny výcviku nesmyslný. Mělo by zde být V režimu “Vlastní sada znaků” v tréninku “Skupiny znaků”.

Takže tu máme spolu s Morse Machine (viz poznámky k lekci 6) další šikovný nástroj, který nám pomůže, procvičovat písmenka, s kterýma máme problém. Často to jsou písmena. která jsme neměli čas pomalu zažít. např. při vynechání lekce a dohánění za letu - příliš mnoho nových písmenek najednou. Nastavte Vlastní množinu písmen na písmena, která vám nejdou, přidejte pár dalších, která vám naopak jdou perfektně a trénujte. Až to půjde, přidávejte další písmena až budete u aktuální lekce.


Lekce 8 - 20.11.2014 - M K U R E S N A P T L W

Vzhledem k malé účasti na minulé lekci zůstává množina znaků na 12 písmenech. Určitě jste si stihli všechny znaky natrénovat. Autor LCWO zdá se býti velmi vstřícným a pokud mu dodáme nějakou množinu slov, zahrne do Tréninku slov i slova česká. Rád bych také připomněl, že pokud jste na LCWO, lze statistiku zveřejnit, aby ostatní viděli, jak jste dobří či pilní, k čemuž vás samozřejmě nikdo nenutí, ale alespoň si sami pro sebe zkuste sledovat vývoj výsledků.


Lekce 7 - 13.11.2014 - M K U R E S N A P T L W

A už tu máme celý tucet. Rychlost postupu je vzhledem k tomu, že ne všichni máte možnost (nebo vůli) trénovat alespoň půlhodinku denně, dost vysoká. Proto Vy, kdo máte s některými písmeny potíže, nezoufejte a zkuste častěji zapojovat níže zmíněnou MorseMachine.

Pokud budete mít chuť, zkuste napsat pár vět o tom jak trénujete a jak se Vám to daří do fora BRMCW na LCWO….

Update:

Bobeš objevil důležitou vlastnost LCWO, kterou jsem přehlédl - LCWO umí pod volbou Trénink slov generovat anglická slovíčka z písmen probraných lekcí.

Vřele všem doporučuji začít trápit mozek právě tímhle cvičením. Pro provoz na pásmu je právě tohle potřeba - vnímat význam slov a nepřemýšlet nad písmeny. A zkoušejte to pokud možno bez psaní. Zpomalte si nejdříve na rychlost, kterou vládnete. Pro ty méně pozorné připomínám že slovíčko můžete zopakovat stiskem tečky. Sami asi po chvíli zjistíte že hodně pomalé tempo ztěžuje zapamatování písmen slova, takže raději zkuste alespoň 25/15 (samo to ale ještě zrychluje, pokud děláte málo chyb). K zahození není ani když si místo anglických slovíček zkusíte i provozní zkratky

Angličtinářům hodně pomůže domýšlení ztracených znaků dle odhadu slova. Pro ty, kdo nejsou v angličtině tak cvičení, doporučuji si slovíčka překládat. Angličtina je potřeba ještě častěji než morseovka :-).


Lekce 6 - 6.11.2014 - M K U R E S N A P T

10 písmen a první čtyřsymbolové - P. Písmeno P Vypadá komplikovaně. ale zase je dost pomalé. To písmeno T je nepříjemnější - nedává čas na rozmyšlenou. Mimo jiné jsme si zkusili stress test - příjem různě dlouhých skupin vysokou rychlostí. Možná to někomu trošku zkazilo náladu, ale asi je dobré v takovýchto situacích zvládnout třeba alespoň fragmenty, nevzdávat to úplně…

Při probírání obtíží s některými “zakletými písmeny”, která dělají problémy mnohem častěji, než ostatní, jsem prozkoumali podrobněji nástroj MorseMachine, který je právě pro takovéto situace jako dělaný. Přiznám, že jsem zpočátku jeho funkci pochopil špatně. Nástroj podle vybrané lekce nabízí písmena nejdříve stejně často a při každém správném zápisu snižuje příslušný zelený sloupeček a tím i četnost daného písmene. Platí - čím vyšší zelený sloupeček - tím častěji se písmeno vyskytuje. Sloupečky se snižují, při každém úspěšném přijetí, ale neděje se opak při chybě, resp. jen pokud místo chybného písmene zadáme ENTER. Mě se při pokusech nějak povedlo začít na minimu. Tím pádem se bez ohledu na chybovost nic nedělo. Navíc je tu ještě jedna důležitá maličkost - výšky zelených sloupečků a tím i četnost lze kdykoli měnit kliknutím myši. Příjemné je že si LCWO stav pamatuje i po vynutí.

Pro odstranění potíží s některými písmeny tedy navolte v MorseMachine lekci, která je obsahuje a nastavte si ručně u problematických písmen zelený sloupeček na maximum. Ostatní písmena o něco snižte. Doporučuji tak na polovinu. Když je dáte na minimum, bude se problematické písmeno opakovat skoro pořád, což není pro procvičování ideální…


Lekce 5 - 30.10.2014 - M K U R E S N A P T

Vzhledem k roztříštěnosti týdne se nás moc nesešlo a tak jsme s Pavlem spíše zkoušeli přijímat skutečný provoz na pásmu. Je vidět že i malé rušení a také ne zrovna dokonalé klíčování některých stanic může příjem dost ztížit. Vzhledem k účasti zůstávají nová písmena na přiště.

AKTUALITA: jak jsem se zmínil minule - kurz v radioklubu OK2KOJ se rozjel a hned na prvé schůzce se sešlo 30 zájemců. Přejeme hodně vytrvalců a velké procento budoucích telegrafistů OK2KOJ


Lekce 4 - 23.10.2014 - M K U R E S N A

Další lekce proběhla snad vcelku úspěšně. Počet písmen narůstá a začíná se projevovat objem domácího tréninku. Buďte trpěliví, chce to čas, a i když při příjmu občas hlava stávkuje, je to dobrý tréning na udržení kontinuity vnímání. I poté co se naučíte morse dobře přijímat, budou nastávat situace, kdy např. rušení na pásmu, vnější podnět, chvilka odvedení pozornosti a pod. způsobí výpadek a pak je dobré umět se rychle vrátit k příjmu a ztracené znaky znázornit pomlčkou nebo mezero. V běžném provozu je pak velkou výhodu kontext a opakování důležitých informací… Tušime jak bude vypadat volací značka, co se na začátku běžného spojení předává apod. A vždy můžeme požádat o zopakování.

Zkusili jsme také další hru s vysíláním na pusu. Dydády možná vypadá trochu legračně, ale i to dost pomůže. navíc si můžu třeba v tramvaji zkoušet v duchu odvysílat nápisy které vidím, nebo myšlenky. Zkusím nějak dát dohromady bzučák abychom už mohli komunikovat i telegrafním klíčem.

AKTUALITA: Už před týdnem jsme si všiml, že máme “konkurenci” v Brně, kde se v radioklubu OK2KOJ rozhodli taky do toho praštit a pořádají kurz operátorů i s možnou výukou telegrafie. Takže Brňáci neváhejte! Informace o Brněnském kurzu naleznete na OK2KOJ


Lekce 3 - 16.10.2014 - M K U R E S

Jak již bylo avízováno - konala se v době kurzu velezajímavá akce - Perunovo hudebnímu představení - TeslaMusicBOX - impozantní podívaná, takže to ovlivnilo i účast. Bohužel se nemohl dostavit ani náš multimediální mág Jenda, takže záznam lekce jsme museli pořídit improvizovaně na mobilní telefon a to pouze zvuk a naleznete ho zde. Omluvte prosím jeho kvalitu a náhlé ukončení diky vybití baterky (chybí jen kousíček).

Pokrok žáků je velmi dobrý, přestože jedeme docela rychle a nová písmena byla nepříjemně krátká. Dokonce se mi zdá, že vyšší rychlost (chvílemi jsme jeli 25/3 WPM) přijímáme lépe. Je v tom i trocha logiky - nemáme čas zapojovat pomalé uvědomování a přijem nám zpracovávají “rytmické drivery”. A ty jsou rychlejší.

Nedá mi to nezmínit Pavlovu (OK1OO) homebrew “žehličkovou” pastičku, kterou nám přinesl ukázat. Model bych pracovně nazval “Western Digital Iron”:

Western Digital Iron

Pastička má robustní základnu ze staré žehličky, harddisková raménka s precizními ložisky a mohutná pádla. Velikost pádel je drobný detail, který podle mě docela ovlivňuje pohodlí “pádlování”.


Lekce 2 - 9.10.2014 - M K U R

Zdá se že většina “žáků” vydržela. Opakování i přidání nového písmena jsem zvládli velmi dobře. Tempo bylo o něco svižnější,abychom se naučili zvládat i stres z případný výpadků písmen. Mozek se nám zbytečně děsí nerozpoznaného písmene a kvůli tomu ztratí i několik písmen následujících. Zkuste i vy prokládat tempo lekce, které stíháte s tempem vražedně vysokým a naučte se psát místo nestíhaných písem pomlčku. I v běžné telegrafické komunikaci dochází k výpadkům kvůli rušení, úniku signálu i třeba chybám protistanice. Druhá rada: zkoušejte si občas přijímat celé skupiny znaků do hlavy bez zápisu nebo je zapisovat až najednou. Pokud to ze začátku možná vypadá beznadějně, zkuste se k tomu vrátit později.


Lekce 1 - 2.10.2014 - M K U

Sešli jsme se v nečekaně hojném počtu cca 8 lidi, i když někteří předstírali že programují či hackují. Veřím ale, že v nich tato lekce zasela semínko touhy naučit se tento dokonalý “jazyk”. Pokud budete mít čas či chuť naleznete záznam ve složce http://nat.brmlab.cz/talks/cw/.

Lekce probíhala překvapivě dobře. Snad jsme nikoho neodradili příliš rychlým tempem nebo příliš nudným výkladem…

Informace z lekce v kostce: Používáme online program LCWO a jedeme v pořadí jeho lekcí. Nejdříve se musíte registrovat. Po přihlášení si nastavte rychlost přehrávání (volba Nastavení CW). Hned od začátku je dobré si nastavit rychlost 15/3 - prvé číslo značí rychlost přehrávání znaků (ve slovech-min - x5 v znacích/min). Druhé číslo značí rychlost efektivní - podle Farnsworthovy metody mnohem nižší. Zpomalení je dosaženo vkládáním velmi dlouhých mezer mezi znaky. Pokud vám připadá tempo příliš vysoké snažte se zmenšovat druhé číslo, třeba i na 1. Ze začátku je vhodné používat volbu Lekce. Masochisté mohou zkusit i Morse Machine. Cvičení je možné i stáhnout v MP3 a pouštět si třeba v tramvaji.

Nezbývá než frekventantům i případným samoukům hodně pevné vůle. Nezapomeňte, že se učíte nový jazyk, tak to chvilku potrvá…


Vzájemná komunikace

Pro aktuální informace a dotazy jsem založil skupinu BRMCW na kanálu LCWO.NET. Pokud se rozhodnete do toho jít, zaregistrujte se na http://lcwo.net a připojte se k této skupině. Aktuální termímy lekcí budou samozřejmě viset v kalendáři Brmlabu. Budu se také samozřejmě snažit udržovat tuto stránku https://brmlab.cz/event/telegrafie


Průběh výuky

Hlavním výukovým nástrojem bude níže zmíněný web LCWO.NET. Budeme tedy dodržovat sled lekcí tohoto Webu, jen pravděpodobně lekce zdvojíme. Uvidime jak to půjde… Názory na výběr pořadí písmen jsou různé. Já se domnívam, že čim méně logické je uspořádání, tím lépe. U ohlášení každé lekce budeme uvádět, kde jsme takže případnou absenci snadno doženete samostudiem…


Co potřebujete

Kromě odhodlání a prostudování cesty (Pozor! Uvnitř budovy to napoprvé není triviální) asi bude dobré si vzít Psací potřeby - nejlépe měkkou tužku a blok. Můžete samozřejmě psát i na notebooku, ale pro učení je asi lepší ta tužka. K výuce vysílání telegrafie se dostaneme až později, ale pokud máte nějaké pípátko, tegrafní klíč, ať už ruční nebo automatický a pod., můžete ho přinést. Také bude dobré si prostudovat doporučované zdroje informací, připadně si vyzkoušet doporučované programy (viz níže), zvláště pokud si budete nosit notebook.


Užitečné zdroje informací a nástroje

Pokud trochu zagooglíte najdete toho asi velmi mnoho. Níže uvedené odkazy a nástroje jsou asi dobrý základ. Zkuste si najít čas si je prohlédnout a vyzkoušet

  • LCWO.NET - Learn CW Online - asi v současné době nejužitečnější nástroj pro výuku a procvičování telegrafie - všechno funguje z webových stránek online. Pokud má prohlížeč problém se skripty na stránce, lze zvukoveé sekvence i stahovat jako mp3.
  • Koch method Morse Trainer by G4FON asi nejdokonalejší program pro výuku umí i simulovat různé nepříznivé vlivy při příjmu. Program je určen pro Windows ale údajně ho lze provozovat i pod WINE v Linuxu(nemám vyzkoušeno). “Kurvítka” signálu ale doporučuji pužívat až když už umíte slušně přijímat. Při základní výuce je radno přijímat čistý “dokonalý” signál.
  • Zen and the art of radiotelegraphy - Něco pro hloubavé - Carlo Consoli, IK0YGJ se ponořil velmi hluboko do podstaty a zásad výuky telegrafie. Asi porušíme mnoho z toho co tam doporučuje.
  • CWoip (CW over internet protocol) aneb jak si pokecat morse i bez rádia - asi dobré na tréning ale trochu zvrácené? jednotky bitu-s přes megabitový internet…
  • http://morsecode.me Jednoduchá Morse Chat room. Určeno pro ty co už umějí celou abecedu. Ale pokud je tam prázdno, můžete to zkusit. je zde 5 místností (vyššií číslo = vyšší úroveň.

via Růža:

  • IZ2UUF Morse Koch CW - Dobře udělaný výukový progámek…
  • Morse Trainer Možná ještě lepší než ten předchozí - Navíc Wolphi je autorem spousty jiných HAM prográmků převážně pro DIGI.

a troška zábavy:

video

event/telegrafie.txt · Last modified: 2016/12/07 22:08 by 127.0.0.1