Table of Contents

Jeden den s informatikou 2011

Jeden den
s informatikou 2011
organizer: pasky
date/time: 29th September 2011
place: Malostranské nám. 25,
MFF UK
stream:

Co to bude: Celodenní akce pro studenty (protoprváky na MFF, středoškolské i mladší) se zájmem o informatiku a programování.
Detaily: http://ksvi.mff.cuni.cz/jdi/
A co s tím brmlab: “Interaktivní stánek.” Tzn. po (zhruba) celý den možnost pro studenty průběžně přicházet a zkoušet si hands-on hackování všeho druhu.
Motivace pro brmlab: Nechat studenty vyzkoušet si zajímavé věci, třeba i blíže hardware a elektronice, než je obvyklé. Propagace brmlabu. :-) Generálka na další akce se stánkem brmlabu (např. Google Developer Day).

Wrap-up

Success! Brmlabáci působili ve složení pasky, Nephirus, k21 (Johny moc pomohl převozem věcí). Podařilo se předvádět prakticky vše, vzešel z toho např. zajímavý firmware pro BrmBot Turing nebo nové patterny pro Brmlab LEDbar. Zastavilo se dost lidí, snad jsme je inspirovali a třeba někteří někdy přijdou.

Hrstka fotek: http://www.flickr.com/photos/brmlab/sets/72157627803904726/

Brmlab v oficiálních materiálech: http://www.mff.cuni.cz/win.cs/verejnost/konalo-se/2011-09-jdi/


Zbytek je archiv:

Aktivity

Paskyho vize je, že samozřejmě bude fajn předvést pěkné brmlabí projekty, ukázat je studentům v činnosti nebo je nechat si s nimi sami pohrát, tenhle zážitek by ale měl něco dát i studentům. A protože jde o studenty se zájmem o informatiku, ideální bude jim dát možnost si k většině z nich něco sami doprogramovat - jednoduché zpracování obrazu pro automatické hledání vzorku v mikroskopu, naučit Roombu tancovat a objíždět lidi, nebo si napsat jednoduchou hru na laser projector.

Programování by mělo být časově nenáročné, proto je důležité připravit veškerou infrastrukturu, frameworky atd., aby studenti nemuseli řešit žádné technické problémy, ale jen vnitřní logiku programu. Ideální schéma je něco jako 5-10 minut tutorial + 10-20 minut vlastní program. Na studenty by po očku měl koukat nějaký brmlabák a zhusta radit a nenechat je zaseknout se.

Ideální by bylo mít rozchozená programovací prostředí pro C, Pascal a Python a dát lidem možnost vybrat si. To je ale asi časově nereálné…

Následují projekty, které by šlo ukázat. Není jasné, jestli se všechny vejdou, ale ne všechny asi budou realizovatelné, takže nevadí. :-) (A umíme improvizovat, Pasky má na malostranské MFF zázemí, případně se vejdou vážně všechny.)

Projekty, které se asi povede vzít

Project Tour

Každou 1.5h desetiminutové shrnutí, co tam děláme - povídání o brmlabu a stručně o všech vystavených “exponátech”.

Zařídí: Pasky i všichni ostatní.

Warzone Terminal

Dedikovany notebook (nebo dva?) nasshckovany do WarZone. (Luxusní, ale možná příliš nebezpečné, by bylo mít jako zobrazovátko jedno z těch holých CRT.)

Get to the next level! Odměna pro security wizardy - pokud zvládnete všechny levely do 17:00, vyhrajete tričko?

Zařídí: Pasky (bez CRT) Required: Notebook (pasky-kam)

Desková hra Go

Úvod do hry, pravidla, historie a proč je tak cool. Hraje se na Live Wire Go Board, většinou asi s vypnutým proudem. ;-)

Zařídí: Chido. Pasky může vysvětlovat, jak se na Go píše umělá inteligence. Required: Arduino (pasky), elektricky goban a elektricke kameny, goban a kameny, nahradni 9V baterie

Ledbar

Pojďme vyrábět pěkné barvy s ledkami! Současný sketch je dobře zařízený pro programování custom animací, stačí zapojit a posadit k tomu kolemjdoucího. Jen by to chtělo do té doby připravit napájecí plošňák.

Zařídí: Pasky + Chido. Required: Ledbar, plosnacky, ATX zdroj. Notebook (pasky-kam).

Levelhead

Levelhead.

Zařídí: Nephirus Required: Notebook (nephirus), webcam (nephirus).

Brmbot Turing

Roomba BrmBot Turing. Možná nestihneme dořešit napájení routeru z baterie, v tom případě pouze s Arduinem.

Možné programovací úložky: Jednoduché předprogramované ježdění. Vyhýbání se překážkám (bonus: odhánění pískáním). Shy Roomba

Zařídí: Pasky. Required: Roomba. Redukce (brm). Arduino (FIXME). Notebook (FIXME).

Fluffy Ball

Fluffy Ball, jestli ho nebude používat Cyril a půjčí nám ho.

Programátorské úložky: Interface do různých počítačových her? TODO: Jakých? Alternativa - figurka (panacek, pes), manipulace s figurkou pomoci ballu.

Zařídí: TODO, možná pasky Required: Fluffyball. Notebook (FIXME).

Jednoduché hříčky

Plasmaball + žárovka, malá zářivka. (Temný kout needed.)

brainmachine.

Zařídí: Pasky+Chido. Required: Plasmaball (brm), žárovka + malá zářivka (TODO), brainmachine (brm).

Základy elektroniky

EduBRM a hotové shieldy - introduction do elektroniky, můžeme vyzkoušet v praxi na obětech. :-) Zařídí: Nephirus. Required: Edubrm, shieldy. Notebook (pasky-kam). Citron, brambora, cocacola.

Arduino/Brmduino introduction - blikátko, tlačítko, atd. Lolshield. Zařídí: Nephirus, pasky+chido (lolshield). Required: Arduino (chido). Lolshield (chido). Extra soucastky (chido+pasky+brmlab). Breadboard (chido). Notebook (stick-brm).

Projekty na 50%

Projekty, které nebudou

…pokud se toho někdo neujme.

Základy elektroniky

Introduction do základních obvodů. Třeba bistabilní klopný obvod. Nebo breadboard a sady součástek a co nejlepšího zvládnou postavit? :-) Možnost odměny pro nejzajímavější zapojení se součástkami, co jsou k dispozici. Zařídí: Možná pasky. Required: Sady součástek (brmlab, pasky-brm). Breadboardy (brm). ATX zdroj (kam). Multimetr (brm).

Brmscope

brmScope, pokud možno s lepším než současným software (záleží, zda stihneme). V nouzi lze ale za půlhodinku ohackovat i nějaký špinavý framework.

Možné programovací úložky: Video pokrývající celou plochu (stačí jezdit sem a tam), hledání vzorku, autoostření, …

Zařídí: TODO Required: Brmscope. Notebook (FIXME, hind3???).

Digital Whiteboard

Fun with Wiimote. Pasky může zapůjčit projektor. Ale chodba bude asi docela světlá.

Zařídí: TODO.

Laser Projector

RGB Laser Projector, jestli ho do té doby zvládneme opravit. Má AFAIK i celkem pěkný programovací framework.

Možné programovací úložky: Hodiny, pong, …

Zařídí: TODO

Brmbot Outdoor

brmbot_outdoor - ale je dost velký a roboti budou ve vedlejších stáncích i jiní. Umíme s ním dělat něco smysluplného indoor? Je ve funkčním stavu?

Možné programovací úložky: Následuj červený šátek? (Analýza obrazu z kamery, jeď směrem k červené ploše.)

Zařídí: TODO.

RepRap

Inu, reprap. Záleží, jestli ho zvládneme bezpečně převážet.

Třeba možnost namodelovat si vlastní objekt a za 50Kč si ho nechat vytisknout. (Vyšší cena i kvůli velmi omezené kapacitě tiskárny.)

Zařídí: TODO

BrmPaw

Jak dobře funguje BrmPaw v malostranské budově? Potřeba vyzkoušet!

Případně by šlo udělat nějaké hledání pokladu se zavázanýma očima nebo integrace do tam probíhající šifrovačky.

Zařídí: TODO

Infrastruktura

Budeme na (relativně široké) malostranské chodbě v druhém patře, budeme mít dva stoly a osm židlí.

Nezávisle na konkrétních projektech bude potřeba (pište se, kdo si jste ochoten vzít na starost):

Účastníci

Ideální by bylo, aby tam z brmlabu byli alespoň dva lidé. Více než 4-5 lidí je už asi moc. Pište se, kdo jste ochoten přijít a pomáhat s předváděním:

Nápady: TomSuchův entuziazmus a hacking skillz (TomSuch nemuze). Stick je postmatfyzák, edubrm, laser projector atd. Czestmyr je matfyzák a třeba spektrometr. Jenda uvidí věci z té správné perspektivy, brmpaw a Roomba. Chido - Go, plasmaball, fluffyball, mikroskop, lolshield? Ale i všichni ostatní!

Jste-li studenti matfyzu, máme (pro všechny dohromady) k dispozici stipendium 1000Kč.