~~META: status = suspended &relation firstimage = :project:barter.jpg ~~
Sociální síť umožňující “tool sharing” (“Potřebuji použít, ale ne tak často abych musel vlastnit”) i prozaičtější funkcionalitu správce brmlabí knihovničky.
Cekame na vystupy a pripominkujeme vyvoj BrmBuro projektu
premyslel jsem, ze s fungujicim hackerspacem prirozene vznikne nekolik okruhu ruzne dostupneho vybaveni, ktere by v ramci rozsireni moznosti toho co lze realizovat bylo dobre podchytit a zajistit efektivni vyuziti prostredku. Potencialne dostupne vybaveni bych rozdelil na skupiny jako vybaveni dostupne:
U I. skupiny staci pro efektivni vyuziti clenovi navstivit hackerspace a prehled o rozsahu vybaveni ziska jednoduchym rozhlednutim se, pripadne osobnim dotazem. Podchyceno samou existenci brmlabu.
U II. a III. skupiny je problematictejsi ziskat predstavu o moznostech, kdo ma k dispozici jake prostredky/naradi/hw, jelikoz se nenachazeji na jednom jednoduse prohlednutelnem miste. Zarizeni maji lide doma a casto jej naplno nevyuzivaji. Spousta projektu muze realizacne ztroskotat na tom ze si konkretni lide mezi sebou nevymeni informace “potrebuju”,“muzu pujcit”.
“Potrebu pouzit” v kombinaci s “nepotrebou vlastnit” lze resit klasickym systemem nabidky a poptavky. Tedy v dnesni dobe bychom navrhli web kam se nabizejici zaregistruji, vyplni do sveho profilu jake zarizeni nabizeji k uziti (vrtacka, michacka, mikroskop,..) a jakou formou (“mam doma”, “muzu zajistit”), podminky. Poptavajici pak budou v takovem systemu vyhledavat jake zarizeni jsou v teto siti k dispozici, u koho, v jake lokalite a jakou ma nabizejici reputaci (uzivatele po zapujcce otaguji protistranu zda byli spokojeni ci ne, obdobne jako ve stavajici podobe aukro.cz/ebay apod). Sire nabidky muze svym rozsahem zahrnovat jak jediny ze tri vyse definovanych okruhu, tak jejich libovolnou kombinaci (muze slouzit jen clenum ke zjisteni co nabizeji ostatni clenove k uziti (uziti pouze v komunite II.skupiny), muze zahrnovat i verejnost (II.+III.skupina) atd). Nektera reseni maji pouhou podobu virtualni site, nektera v sobe zahrnuji i knihovnu (misto ktere funguje jako klasicka knihovna s knihami akorat se v ni manipuluje s jinymi predmety)
Z brainstormingu vyplynuly následující objekty dočasného poskytnutí.
Samozrejme nejsme prvni koho neco takoveho napadlo, uz pred triceti lety vznikla tzv. Tool Lending library v Berkeley. http://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Public_Library#Tool_lending_library Jedna se o reseni typu I+II+III a je dostupna pouze obyvatelum Berkeley.
Zaver: v CZ nedostupne
i v cechach se najdou “pujcovny naradi” apod. casto vsak za komercni ceny (v radu stovek Kc/den). reseni typu I+III
Zaver: casto drazsi, mozno uzit jako zalozni reseni
web http://pujcsi.cz lokalni ceske reseni, cca 3 roky provozu. web v soucasne dobe postrada implementovanou “uzivatelskou reputaci”, coz je zrejmou pricinou jeho stale pomaleho rozjezdu. Status k zari 2010 “nad systémem hodnocení také uvažujeme, ale nyní hledáme nové programátory takže je nutné ještě nějakou dobu vyčkat do zavednení nových funkcí.” Reseni typu II+III.
Zaver: chybi “user reputation” (mozna docasne), provozovatel webu si bere z kazde zapujcky provizi 7%
Uvazovat o vlastnim reseni ma smysl pokud nam jde o reseni zahrnujici II.skupinu a zaroven pokud neexistuje plne vyhovujici existujici reseni (napr. cenou)
…pise skladovy system pro Arachne. https://github.com/harvie/sklad (screenshot naleznete v historii wiki, nejaky mrzuty puritan ho zrejme smazal)