[[RepRap]]
 

RepRap

RepRap
founder: prusajr
depends on:
interested: ruza
sargon
nephirus
axtheb
swez
TMA
stick
harvie
vtec
biiter
software license: GPLv2+
hardware license: GPLv2+
status: active

What is RepRap

RepRap is a free desktop 3D printer capable of printing plastic objects. Since many parts of RepRap are made from plastic and RepRap can print those parts, RepRap is a self-replicating machine - one that anyone can build given time and materials. It also means that - if you've got a RepRap - you can print lots of useful stuff, and you can print another RepRap for a friend…

Why do we have it?

 • Because many other projects needs to make their own parts, and it greatly extends our ability to make wonderful stuff
 • Its fun to work on RepRap itself

Reprap User Group Czech Republic

Brmlab is the place where you can meet other RepRap users, build your own, ask for plastic parts or advice.

http://reprap.org/wiki/RUG/Czech_Republic#Meetings

If you are interested in brmlab's reprap or want help building your own, contact us at reprap@brmlab.cz.

Software a workflow (OpenSCAD, etc) [czech version]

Tato sekce obsahuje HOWTO.

Modelování

Nejprve je model potřeba vytvořit, například stáhnutím z thingiverse nebo vymodelováním. Pro technické typy je zajímavý software openscad tím, že je to jenom kompiler relativně jednoduchého kódu, další často používaný soft je Art of Ilusion nebo googlí Sketchup

Výsledkem modelovací fáze by měl být soubor ve formátu STL, v tuto chvíli je maximální rozměr objektu 20x20x17 centimetrů pro Žlutou a 30x20x27 pro Dřevěnou.

OpenSCAD

Ubuntu: # add-apt-repository ppa:chrysn/openscad && apt-get update && apt-get install openscad

Freecad

Freecad je free/open modelovací software, vhodný pro ty, kterým je OpenSCAD málo visuální. Je aktivně vyvíjen, pro Ubuntu je ppa tady: https://launchpad.net/~freecad-maintainers/+archive/ubuntu/freecad-stable

Zjednodušení STL

Některá STL z Thingiverse jsou ohromná a příliš detailní (řádově 100 MB), takže skeinforge naalokuje veškerou dostupnou paměť a spadne.

 • Stáhněte si MeshLab (např. v Debianu je v repu)
 • Otevřete STL
 • Filters → Remeshing → Quadratic Edge Collapse Decimation
 • Percentage reduction - dobré je začít třeba s 0.1
 • Apply
 • File → Export Mesh As, STL

Příprava před tiskem

Převedení z formátu STL do GCode (STL je device-independent, GCode už ne). Pro přípravu .gcode souboru používáme slic3r, máme k dispozici balíček s nastaveními pro aktuální slic3r v experimentální větvi. Vřele doporučuji stáhnout si ho na svůj notebook, budete mít jistotu že vám někdo nerozvrtá nastavení.

Pokud byl model správně vyexportován, mělo by po nahrání modelu do slic3ru stačit vybrat správná nastavení, materiál a tiskárnu a kliknout na “Send to printer”. Model se pak objeví v příslušném webovém rozhraní, odkud může být pohodlně vytisknout.

Předletová kontrola

Před tiskem zkontrolujte, jestli se vozík i heatbed pohybuje bez potíží od kraje ke kraji, a jestli je mezera mezi hotendem a heatbedem stejná na obou krajích. Pokud ne, dá se výška srovnat otáčením pravé Z osy. Pokud tisknete z PLA na Žluté, použijte podkladovou desku z uhlíkových vláken (čistou, možno omýt jarem pokud ji někdo zaprasil), v jiných případech použijte skleněnou tabulku. Na skle je velmi tenká vrstva lepidla z tyčinky, pokud tištěný objekt nedrží tak je možno trochu přimazat nebo lépe mokrou houbičkou sjednotit vrstvu lepidla. Lepidla by tam nikdy neměla být snadno viditelná vrstva.

Před tiskem zahřejte heatbed výběrem správného materiálu v roletce octoprintu (teploty se na tiskárnách liší) a počkejte než se teplota stabilizuje.

Pokud je na tiskárně vytištěný předmět, sundejte ho a dejte do průhledného kyblíku pod Dřevěnou (vedle krabice “Recycling”)

Vlastní tisk

Dřevěná i Žlutá mají webové rozhraní, je potřeba se do něj přihlásit (uživatel je reprap, heslo asi znáte). Pokud jste postupovali podle návodu výše, svůj model najdete v seznamu v levé části stránky, klikněte na “Load and Print” a měl by začít tisk. Pokud tiskárna začne vytlačovat plast pozdě, je OK tisk restartovat (pozor po zrušení tisku se vypne vyhřívání podložky), pokud tiskne do vzduchu nebo plast příliš rozmazává po podložce tak se dá výška opravit otáčením závitovek. Při jiných potížích kontaktujte Axe na IRCu (axtheb). Neprovádějte žádné zásahy do mechaniky tiskárny

Při oddělávání vytištěného předmětu dávejte pozor na povrch heatbedu. Za studena to půjde o dost líp, sundejte si skleněnou tabulku z heatbedu.

V brmbaru je účet “reprap”, po tisku na něj nabijte příspěvek - běžná výše je 2kč/gram pro brmstvo, 5kč/g pro nebrmstvo, zdarma na brm projekty Váha je u reprapu. Je na baterky, nezapomeňte jí vypnout.

Odstraňování problémů

 • Vypadlé kroky: pokud se z reprapu ozvou drnčivé zvuky a začne to pokládat plast viditelně jinam než má, klikněte na Pause pak na ikonky s domečkem a písmenkama X a Y. Reprap se 'najde' a po kliknutí na Resume bude tisknout kam má.
 • Zaseklé vlákno: pokud se během tisku zasekne vlákno, podávací mechanismus v něm vybrousí žlábek. Je potřeba reversem vlákno vyndat, ustřihnout (kolmo!) vybrousenou část a znovu zavést. Pokud není střih rovný, vlákno po třech centimetrech vyjede z mechanismu a bude potřeba proces zopakovat. Pokud se zasekne po zhruba pěti-šesti centimetrech (a teplota hotendu je dostatečná), bude potřeba extruder vyčistit. Proti brouseni zlabku by melo pomoci poladit pritlak na filament. Povolte nebo pritahnete sroubky u pritlacneho loziska (horni cast extruderu)
 • Problémy s heatbedem: Na heatbedu je sklo, na skle tenká vrstva lepidla na papír. Optimálně tak tenká, že skoro není vidět. Pokud máte pocit, že místy nános chybí tak přetáhněte celé sklo mokrou houbičkou, nenanášejte tam nové lepidlo.

Creations

Hooks for utilities on our homemade pegboard

img_20110525_220303.jpg
6066544280_201b726162_z.jpg

Collaboration posibilities

RepRap

Experimenting and improving can be pretty expensive. If you would like to support RepRap project you can donate us on consumption goods.

Polylactic_acid (whole roll, 2.3kg), thermoplastic made from sugarcane or cornstarch used for printing all that awesome things :)

Acrylonitrile_butadiene_styrene, another thermoplastic material

2011/08/17 12:50
 
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki